Jak przygotować się do zostania menedżerem?

23.06.2021
3 min.
Jak przygotować się do zostania menedżerem?

Udostępnij

Często spotykam się z uprzedzeniem, że menedżer musi być w pewnym wieku. Dla niektórych jest nie do pomyślenia, aby zostać menedżerem przed ukończeniem 30 roku życia. Wielokrotnie obalałem ten mit, gdy talenty w moim zespole stawały się Middle Managers a nawet Top Managers, zanim skończyli 30 lat. A dziś widzę coraz więcej firm, głównie start-upów, które mają bardzo młode zespoły menedżerów.

 

Obserwując przez lata wielu menedżerów w mojej karierze korporacyjnej, zdałem sobie sprawę, że wiek nie odgrywa decydującej roli w sukcesie lub porażce menedżera. Mój wniosek jest taki, że szkolenie przed objęciem nowej funkcji, zaufanie, jakie ma nowy menedżer, gdy przejmuje swoją funkcję, oraz wsparcie, jakie otrzymuje nie tylko od swojego bezpośredniego przełożonego, ale także od kolegów, zanim zacznie samotnie pływać, są czynniki, które bezpośrednio wpływają na ewolucję na nowym stanowisku.

 

Najczęściej zadawane pytania przez przyszłych menedżerów

Te pytania pochodzą z sesji coachingowych z moimi klientami, ale także z wcześniejszych doświadczeń menedżerskich.

1. Jak być dobrym managerem dla wszystkich członków mojego zespołu od pierwszych miesięcy na nowym stanowisku?

2. Jak mam pracować z kolegami z zespołu, którzy do tej pory byli moimi kolegami, a od jutra będą moimi podwładnymi?

3. Jak mogę mieć pewność, że sprostam nowym wyzwaniom i wniosę wartość do tego, co zamierzam zrobić?

4. Jak pozycjonuję się w stosunku do moich przyszłych kolegów, którzy do tej pory byli ode mnie hierarchicznie wyżsi?

5. Jak mogę zostać inspirującym liderem?

 

W przygotowaniu do roli menedżera bardzo ważne jest uwzględnienie różnych wcześniejszych doświadczeń zawodowych, różnych metod uczenia się lub tego, jak przyszły menedżer wykorzystuje informacje ze specjalistycznych szkoleń. Aby stać się odnoszącym sukcesy menedżerem, każdy potrzebuje spersonalizowanego podejścia, odpowiedniego do kontekstu, momentu kariery i środowiska, w którym pracuje. Dlatego mocno wierzę, że career transition coach (trener zmiany kariery) i mentor są niezbędni w procesie przygotowania przyszłych menedżerów, a raczej przyszłych liderów.  

 

Jakie kroki zalecam osobą, które przygotowują się do nowej roli menedżera?

1. Ewaluacja zewnętrzna.

Każda renomowana firma używa przynajmniej jednego narzędzia do oceny umiejętności przyszłego menedżera poprzez informację zwrotną od kolegów, podwładnych i szefów, aby zobaczyć, jakie są mocne strony i rzeczy do poprawy przyszłego menedżera widzianego z zewnątrz.

 

2. Ewaluacja osobista.

Career transition coach (trener zmiany kariery) zawsze skupi się na indywidualnej ewaluacji. Ponieważ bez względu na to, jak dobrze ludzie wokół nas odzwierciedlają rzeczywistość, sami najlepiej znamy prawdziwy potencjał.

 

3. Wyznaczenie celów.

Mimo że często znana jest data, w której dana osoba ma objąć nowe stanowisko, dobrze zdefiniowany cel jako pożądany rezultat w określonym terminie jest kotwicą, do której możesz wrócić za każdym razem, gdy myślisz, że zboczyłeś z obranej ścieżki. (Przykład: 1 września chciałbym objąć nowe stanowisko menedżera z przekonaniem, że spisałem się znakomicie, że mam zespół, który mnie wspiera i inspiruje, że mogę liczyć na wsparcie moich kolegów i szefów oraz że wpłynę wyraźnie pozytywnie na ewolucję biznesu, którego jestem częścią).

 

4. Narzędzia i zasoby.

Co z tego co oferuje mnie firma może pomóc mi przygotować się do objecia nowego stanowiska? Co jeszcze mogę zrobić sam, aby zapewnić sobie sukces? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci sporządzić listę narzędzi i zasobów, które pomogą Ci we własnym planie treningowym.

 

5. Plan krótko-, średnio- i długoterminowy.

Jeśli podejmiesz wysiłek zdefiniowania planu działania, z konkretnymi danymi, kiedy chcesz, aby wydarzyły się pewne oraz jakich zasobów i narzędzi używasz, aby osiągnąć cel związany z każdym działaniem, jesteś już w połowie drogi do osiągnięcia głównego celu z punktu 3.

 

6. Okresowa weryfikacja i ponowna ewaluacja.

Podczas realizacji planu wiele zmiennych może ulec zmianie. Dlatego ważny jest powrót do pierwotnego planu, weryfikacja realizacji działań i modyfikacja lub dodanie innych, aby płynnie przejść do roli skutecznego menedżera.

 

7. Partner w podróży.

Pomyśl o osobie, która będzie przy Tobie po zakończeniu procesu coachingu i mentoringu. Ktoś, do kogo możesz się zwrócić, gdy nie wiesz, dokąd się udać, lub po prostu musisz mu powiedzieć o sytuacji, aby samemu pomyśleć jakie mogłoby być rozwiązanie. Kogoś, kto będzie Ci przypominał o odpowiedzialności za Twój plan długoterminowy.

 

Każda droga jest łatwiejsza do pokonania, gdy znasz miejsce docelowe, przystanki i możliwe wyzwania. Jeśli wyposażysz się we wszystko, czego potrzebujesz przed wejściem do pociągu, a także masz towarzysza podróży z pomocą którego, droga wydaje się znacznie krótsza, po dotarciu na miejsce powiesz nie tylko, że była to łatwa droga, ale również pełna satysfakcji.     

Przeczytaj wszystkie artykuły na temat

Bez kategorii

Udostępnij

To, co przeczytałem, jest warte uwagi:

Jakie są Twoje doświadczenia z pracodawcą?

Dodaj opinie

Stwórz CV

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki CV w atrakcyjnym formacie

Utwórz CV

Komentarze

0 komentarzy

Zapisz się do Newslettera

Czytaj interesujące artykuły autorów Gdziepracujemy.pl