Oto długo oczekiwany moment. Po ciężkiej pracy nad napisaniem świetnego CV  i zaliczeniu pierwszej rundy selekcji osiągasz ostatnie wyzwanie: rozmowę kwalifikacyjną.

Uczucie niepokoju, gdy jesteś oceniany i osądzany podczas rozmowy kwalifikacyjnej, może być znacznie bardziej przerażające niż w momencie, gdy po raz pierwszy spotykasz swoich przyszłych teściów.

Osoby prowadzące rozmowę kwalifikacyjną i pracodawcy zawsze powiedzą Ci, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Ale prawie zawsze szukają konkretnych odpowiedzi.

Co prowadzi nas do tego artykułu, w którym przejdziemy przez najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Damy Ci również wskazówki, jak zareagować w sposób, który zapadnie w pamięć, w pozytywny sposób.

 

Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

1. Opowiedz mi trochę o sobie.

Zazwyczaj osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne rozpoczynają od pytania o Twoją osobę i Twoje doświadczenie zawodowe, aby Cię poznać. Możesz zacząć od przedstawienia im aktualnego stanowiska lub czynności, które wykonujesz, a następnie opisać najważniejsze i istotne aspekty swojej pracy, które Twoim zdaniem sprawiają, że nadajesz się do tej roli.

 

Dobrą zasadą jest podzielenie odpowiedzi na trzy główne punkty:

Krótka prezentacja - Twoje imię i nazwisko, wiek, jak długo pracujesz jako (Twój zawód)

Co lubisz w swojej obecnej pracy? / Co ci się podobało w twojej ostatniej pracy?

Krótko opisz 2-3 osiągnięcia związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

 

2. Jak dowiedziałeś się o tym stanowisku?

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to proste pytanie, jest to doskonała okazja, aby pokazać prowadzącym rozmowę kwalifikacyjną, że interesuje Cię firma / organizacja. Nawet jeśli nie odświeżałeś codziennie strony internetowej firmy, postaraj się, aby wyglądało to tak, jakbyś to robił(a) - oczywiście w profesjonalny sposób. Jeśli znalazłeś(aś) pracę czytając artykuł lub na określonej stronie, podziel się informacjami i powiedz, co dokładnie przyciągnęło Twoją uwagę.

 

3. Dlaczego zdecydowałeś/aś się ubiegać o to stanowisko?

Staraj się nie udzielać ogólnych odpowiedzi na to pytanie, najlepiej jest być jak najbardziej precyzyjnym. Aby być przygotowanym na to pytanie, zalecamy, aby przed rozmową kwalifikacyjną zbadać firmę i wybrać aspekt, który naprawdę przyciągnie Twoją uwagę.

To, czego szukają tutaj prowadzący rozmowę kwalifikacyjną, to w rzeczywistości poziom pasji do tego stanowiska lub do samej firmy. Im bardziej jesteś zadowolony ze swojej pracy, tym bardziej będziesz produktywny.

 

4. Jakie są Twoje mocne strony?

Co chcą wiedzieć: jest to pytanie, którego tak naprawdę nie można się pozbyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ prawie zawsze jest ono używane do określenia, jak naprawdę jesteś wykwalifikowany na to stanowisko. Tak więc, odpowiadając na to pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej, możesz rozwinąć kilka pomysłów na temat cech, które Ciebie kwalifikują  specjalnie na to stanowisko.

 

5. Jakie są Twoje słabe strony?

Co chcą wiedzieć: Kolejne typowe pytanie! Tym razem ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań, aby przedstawić swoje odpowiedzi w pozytywnym świetle, zmieniając w ten sposób swoje słabe w mocne strony. Możesz również spróbować podać przykłady umiejętności, które udało ci się poprawić z biegiem czasu, jak rozpoznałeś własne słabości oraz jak poprawiłeś je i wykorzystałeś na swoją korzyść w pracy.

 

6. Co wiesz o tej firmie/organizacji?

To właściwie jest test! Jeśli nie możesz podać wielu szczegółów, może to oznaczać, że nie jesteś wystarczająco poważny lub zainteresowany tą pracą. Ci, którzy pokazują, że są zadowoleni z perspektywy pracy, odrobili pracę domową. Jeśli naprawdę chcesz się wyróżnić, spróbuj się dowiedzieć i przedstawić im trochę więcej informacji niż to, co jest już na stronie firmy. Poszukaj artykułów w prasie, o których niewiele osób by wiedziało.

 

7. Dlaczego mielibyśmy Cie zatrudnić?

Być może jedno z najbardziej onieśmielających pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ale jeśli jest skierowane do Ciebie, potraktuj to jako najlepszą okazję do zrobienia sobie „prezentacji”. Staraj się znaleźć odpowiedź, która obejmuje trzy rzeczy: nie tylko to, że jesteś sprawny i odpowiedni do pracy, ale także, że możesz osiągnąć doskonałe wyniki; że naprawdę będziesz pasować do zespołu i kultury; i że będziesz lepszym wyborem niż którykolwiek z pozostałych kandydatów.

 

8. Jakie masz wymagania dotyczące wynagrodzenia?

Nie musisz bać się odpowiedzi na to pytanie. Prowadzący rozmowę kwalifikacyjną chcą tylko upewnić się, że Twoje oczekiwania są zgodne z kwotą, jaką przeznaczają na to stanowisko. Nasza rada to spróbować znaleźć typowy zakres wynagrodzenia dla roli i przekazać kwotę, która zmierza do górnych wartości tego zakresu. Należy również wspomnieć, że można być elastycznym.

 

9. Z jakiego osiągnięcia zawodowego jesteś najbardziej dumny/a?

Nic nie mówi lepiej „zatrudnij mnie” jako zapis wyników, jakie osiągnąłeś/aś w poprzednich pracach, więc odpowiadając na to pytanie powinieneś/powinnaś zapomnieć o nieśmiałości! Możesz zacząć od opisania nieco kontekstu i napotkanego wyzwania. Następnie przedstaw serię podjętych działań i zakończ, wyjaśniając uzyskane wyniki.

 

10. Jakie jest największe wyzwanie, przed którym stanąłeś/stanęłaś?

W takim przypadku pracodawca chce wiedzieć, jak faktycznie reagujesz w trudnej sytuacji. Podobnie jak w przypadku poprzedniego pytania, Twoja odpowiedź powinna być jak najbardziej bezpośrednia. Będziesz musiał/a wybrać trudny okres w pracy i wyjaśnić, w jaki sposób udało Ci się go pokonać.

 

11. Opowiedz mi o sytuacji, w której popełniłeś/aś błąd.

Najprawdopodobniej nie masz ochoty rozmawiać o błędach z przeszłości, próbując zaimponować prowadzącemu rozmowę kwalifikacyjną. Kluczem jest szczerość, bez obwiniania innych ludzi, a następnie wyjaśnienie, czego nauczyłeś/aś się ze swojego błędu i jakie działania podjąłeś/aś, aby zapobiec jego powtórzeniu się. W rzeczywistości pracodawcy szukają osoby, która może uzyskać informacje zwrotne i jest gotowa do ciągłego doskonalenia.

 

12. Opowiedz mi o sytuacji, w której wykazałeś/aś cechy przywódcze.

Nie musisz mieć wymyślnego tytułu, aby udowodnić, że możesz być liderem. Odpowiadając, pomyśl o sytuacji, w której prowadziłeś/aś projekt lub podejmowałeś/aś inicjatywę, aby zaproponować alternatywny proces. A może o tym, jak udało Ci się zmotywować swój zespół w punkcie zwrotnym. Postaraj się uzyskać jasną odpowiedź i przedstaw rozmówcy kontekst zaistniałej sytuacji.

 

13. Opowiedz mi o sytuacji, w której nie zgodziłeś/aś się z decyzją podjętą w pracy.

Celem tego pytania jest przedstawienie sytuacji, w której rozwiązałeś/aś nieporozumienie w sposób profesjonalny i czego nauczyłeś/aś się z tego doświadczenia. Podczas budowania odpowiedzi na to pytanie zalecamy, aby rozpocząć od ujęcia historii w kontekście, który pokazuje, czego nauczyłeś/aś się z doświadczenia. Na koniec możesz trochę porozmawiać o tym, jak te spostrzeżenia pomogą Ci w pracy, o którą się ubiegasz.

 

Kilka końcowych wskazówek ze strony Gdziepracujemy.pl:

- Upewnij się, że jesteś tak przygotowany/a, jak to tylko możliwe, aby odpowiedzieć na większość pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

- Pomyśl z wyprzedzeniem o odpowiedziach, których udzielisz podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

- Postaraj się zaufać sobie i temu, co reprezentujesz!

- Nie zapomnij o kontakcie wzrokowym i języku niewerbalnym - dwóch równie ważnych elementach podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Podsumowując, życzymy wielu sukcesów!